Pokladny pro elektronickou evidenci tržeb (EET)


Technické řešení EET pokladny:
  • EET aplikace na chytrém telefonu nebo tabletu propojeném s příruční tiskárnou účtenek - na základě našich zkušeností nedoporučujeme - málo stabilní, častý servis a krátká životnost. U telefonu jsou problém příchozí hovory v době, kdy pořizujete účtenku a pokud byste za sebe měli záskok například kvůli návštěvě lékaře, tak byste záskoku museli telefon nechat. Navíc záskok musí umět ovládat chytrý telefon nebo tablet.

  • kompaktní přenosná zařízení připomínající první robustní kalkulačky se zabudovanou tiskárnou účtenek - výhodné zejména pro obchodníky bez stálé provozovny či řemeslníky, kteří chodí pěšky po zákaznících. Některé fungují i pod bodem mrazu. Připojení na internet pomocí SIM karty, WiFi či kabelem. V případě řemeslníků se určitě nevyplatí platit si nejisté mobilní internetové připojení, nicméně zákon ukládá povinnost evidovat účtenky na webu EET online, pouze v případě technického výpadku do 48 hodin. V tom případě by se stačilo po návratu připojit na internet a EET účtenky nechat dodatečně odkomunikovat s webem EET. Vysoká stabilita provozu, vyžaduje specializovaný servis, což může způsobit delší dobu mimo provoz.

  • registrační pokladna - klasicky vypadající kasa na pult se zabudovanou tiskárnou účtenek postavená většinou na pokladním šuplíku na peníze. Vysoká stabilita provozu, vyžaduje specializovaný servis, což může způsobit delší dobu mimo provoz. V dnešní době jsou tyto jednoúčelové kasy stále více nahrazovány víceúčelovými počítači, což je i menší riziko pro zákazníky, jak ukázala insolvence vyhlášená na velkého dodavatele speciálních EET pokladen (IČO 03687066), který byl navíc nově založen v době, kdy bylo jasné, že EET v ČR bude zavedena.

  • EET program na počítači, k němuž je kabelem připojena tiskárna účtenek. Některé tiskárny účtenek umí ovládat otevírání šuplíku na peníze. Toto oddělení komponent (počítač, tiskárna, šuplík) je výhodné i z hlediska servisu, protože se většinou opravuje pouze jedna komponenta a na opravu/výměnu počítače nepotřebujete specializovaného servisního technika. Máte-li minimum účtenek, můžete místo tiskárny účtenek použít i klasickou A4 tiskárnu. Počítač sám o sobě lze využít i k jiným činnostem. Můžete použít i starší nebo repasovaný počítač minimálně s Windows XP.

    Řemeslníci mohou využít mobilní variantu EET programu na notebooku v autě, která se osvědčila pro zavážení obchodů, kdy si prodejci vybírají přímo ze zboží v autě a závozce jim tiskne buď účtenku nebo fakturu, přičemž k napájení elektřinou je využit autozapalovač a připojení k internetu přes napárovaný chytrý telefon. V tomto případě se nevyplatí platit si nejisté mobilní internetové připojení, nicméně zákon ukládá povinnost evidovat účtenky na webu EET online, pouze v případě technického výpadku do 48 hodin. V tom případě by se stačilo po návratu připojit na internet a EET účtenky nechat dodatečně odkomunikovat s webem EET.
Je-li to možné, tak při výběru EET pokladny volte počítačové řešení, které vychází díky víceúčelovému využití (starého či repasovaného) počítače levněji. Na počítač máte svého servisního technika a EET lze servisovat vzdáleným připojením přes internet. Koneckonců vzdálené připojení můžete využít i vy například z domova pro dohled na závěrkami či jako pomoc svým zaměstnancům či brigádníkům.

Při výběru EET pokladny se zajímejte nejen o pořizovací cenu, ale hlavně o provozní náklady, cenu a rychlost servisu. I když to navenek nevidíte, tak programátoři musí průběžně pracovat na vynucených aktualizacích (viz. ZDE), které je pak potřeba nahrát do vaší EET pokladny, aby nepřestala fungovat EET komunikace. Pokud vám tedy někdo nabízí EET řešení zdarma nebo bez poplatků, tak to může být pouze do první vynucené aktualizace.

Zjistěte si, zda a v jakých časech dodavatel EET kasy drží službu na telefonu (hot-line) a zda je schopen se z hot-line rovnou připojit on-line na vaši pokladnu za účelem okamžitého řešení vašeho problému, tedy pokud vám neporadí po telefonu. Zajímejte se, zda vás EET pokladna informuje o varováních a chybách provozu zasílaných webem EET, přestože obdržíte FIK. A v neposlední řadě, zda dodavatel EET už má zkušenosti s první a druhou vlnou EET.

V provozovnách, kde při práci nemáte zrovna nejčistější ruce, můžete dokoupit např. "gumovou" klávesnici. Do méně chráněných provozů volte spíše staré či repasované počítače anebo notebooky, které můžete odnést domů a v případě problémů s internetem dnešní EET účtenky doma hromadně odkomunikovat s webem EET. K notebooku, který nemá vpravo na klávesnici čísla, lze dokoupit samostatnou numerickou klávesnici a připojit jí přes USB.